fbpx

Reels w Polsce – czyli Rolki na Instagramie

Na dostępność narzędzia Instagram Reels (Rolki) w Polsce czekamy już od niemal roku! Choć pojedynczy użytkownicy mieli już do nich dostęp to wciąż nie było to powszechne do teraz.

Instagram Reels czyli Rolki w polskiej wersji aplikacji – co to jest? To kolejna funkcja aplikacji, wzorowana na Tik Toku. To krótkie filmiki z muzyką w tle. Dlaczego użytkownicy tak na nią czekają? Po pierwsze nowe narzędzia w aplikacji zawsze są bardzo mocno promowane, co buduje większe zasięgi u kont korzystających z nowości. Po drugie forma filmów oryginalnie stworzona przez Tik Toka zawładnęła social mediami w ubiegłym roku.

Jak sprawdzić czy masz już dostęp do Instagram Reels (Rolek)? Funkcja nie działa jeszcze w pełni poprawnie. Docelowo powinna znajdować się w miejscu do publikowania (ikona plusika w Twoim profilu) tak jak: post, relacja, wyróżniona relacja, film IGTV i katalog. Tymczasem jest ona ukryta w zupełnie innym miejscu. By mieć możliwość sprawdzenia jej dostępności musisz posiadać konto profesjonalne (firmowe lub twórcy). Wejdź w statystyki swojego konta i zjedź na sam dół w sekcji ” Udostępniona przez Ciebie zawartość” pomiędzy „utwórz relację” a „utwórz film” znajdziesz „utwórz rolkę”.

Do pełnej sprawności Instagram Reels (Rolek) w Polsce jeszcze daleko! Narzędzie jest dopiero wprowadzane, o czym świadczy wiele brakujących lub nie do końca działających opcji.

Pierwszym co rzuca się w oczy jest brak możliwości dodania muzyki bezpośrednio w aplikacji. Oznacza to, że w naszym regionie wciąż nie działa muzyka na Instagramie. Można dodać ją w aplikacji zewnętrznej, jednak po wykryciu naruszenia praw autorskich zostanie ona wyciszona. Widoczność Rolek również pozostawia wiele do życzenia. Wyświetlają się one na tablicy głównej, gdzie z pełnego pionowego formatu 9:16 zostają automatycznie przycięte do 4:5. Nie są również w żaden sposób wyróżnione od standardowych filmów publikowanych w postach.

Kolejna pozostawiająca wiele do życzenia funkcja to widoczność Rolek na profilu. Po dodaniu pierwszej rolki na swój profil, uzyskasz nową zakładkę pomiędzy siatką postów, a IGTV… ale widoczna jest ona tylko dla Ciebie. Inni użytkownicy, nawet Ci mający dostęp do Rolek, nie zobaczą u Ciebie tego modułu. Dodanie kolejnej Rolki to znów zabawa w chowanego. Bo wrzucenie jej możliwe jest tylko po kliknięciu ikony aparatu w górnym prawym rogu dodanego wcześniej Instagram Reels.

Należy jednak wspomnieć, że jest kilka funkcji w tworzeniu Rolek, które wydają się być fajnym rozwiązaniem, którego brak u oryginalnego twórcy – Tik Toka. Narzędzie „wyrównaj”, które umożliwia dobranie ustawienia kamery do poprzedniego ujęcia czy szybko i łatwo dostępny filtr Green Screen.

Podsumowując Rolki są, ale jakby ich nie było. Nasze testy pokazują, że narzędzie ma ogromny potencjał (już na tym dysfunkcyjnym etapie). Czekamy na ich pełen i całkowicie oficjalny rozbłysk w Polsce. Koniecznie z dostępną biblioteką muzyki! A Ty masz już nieoficjalny dostęp do Rolek?