fbpx

Algorytm Instagrama

„Zasięg organiczny poleciał mi na łeb na szyję, o co chodzi?” – z tym zagadnieniem zmaga się duża ilość twórców Instagrama. Wszyscy pamiętamy czasy, gdy wrzucenie „foty na Insta” wiązało się z natychmiastowym ożywieniem na profilu. Dziś nie jest to już takie proste. Ma to związek z ogromną ilością użytkowników, która wciąż rośnie oraz wieloma działaniami niezgodnymi z regulaminem portalu, które zmuszają twórców aplikacji do ciągłych zmian w jej funkcjonowaniu. Spadek zasiegu organicznego obserwujemy od dawna, a czym jest on spowodowany w ostatnim czasie? Jedni zwalają winę na wciąż zmieniający się algorytm. Inni są opinii, że mityczny algorytm nie ma nic do rzeczy, za to liczy się kreatywność. Racja leży po obu stronach, a jak?

Na pewno wiesz już, że to zaangażowanie jest walutą ostatnio rządzącą w mediach społecznościowych i to ono jest głównym wskaźnikiem dla algorytmu Instagrama. Czym jest? To aktywność Twoich odbiorców wewnątrz Twojego profilu oraz treści w nim zamieszczanych. Składa się na nią: czas spędzony nad daną treścią, polubienia, komentarze, udostępnienia, zapisy, przejścia do profilu. Która z aktywności jest najcenniejsza? Dawniej to polubienia i komentarze gwarantowały wysoki wskaźnik zaangażowania, jak jest obecnie? Po gruntownym researchu oraz dniach testowania, przedstawiamy Ci kolejność interakcji, które budują zaangażowanie pod postem i idący za nim zasięg: zapisanie, udostępnienie/wysłanie, komentarze, polubienia.

Podsumowując, istotne jest tworzenie treści wartych zapisania (zachowania na później) oraz przesłania dalej lub udostępnienia. Algorytm Instagrama będzie wówczas działał na Twoją korzyść. Publikacje, które pomogą Ci to osiągnąć to np.: tipy, porady, tutoriale, inspiracje.

Jak sprawdzić zaangażowanie pod postem? Przede wszystkim sprawdź, czy posiadasz konto biznesowe lub twórcy. Jeśli tak, pod każdym postem znajdziesz przycisk „Zobacz statystyki”. Otwiera on dane zgromadzone na temat interakcji, zasięgu i wyświetleń.

Co teraz? Sprawdź statystyki swoich ostatnich postów i przeanalizuj ich wyniki, to pomoże obrać Ci dalszą drogę komunikacji.